Kadra


Specjalizację animacja kultury na kierunku kulturoznawstwo prowadzi Zakład Dramatu i Teatru Katedry Kulturoznawstwa UMK


KADRA

prof. dr. hab. Janusz Skuczyński


dr hab. Artur Duda



Teatrolog, adiunkt w Zakładzie Dramatu i Teatru. Zajmuje się problemami teorii dramatu i teatru: relacją między tekstem dramatu a jego inscenizacją, estetyką teatru współczesnego z perspektywy fenomenologicznej i performatywnej, teatrem litewskim (Eimuntas Nekrošius) i niemieckim (Frank Castorf) oraz badaniami z zakresu performatyki, które obejmują m.in. kulturowe korzenie piłki nożnej, muzyki rockowej i reality show, estetykę współczesnych performansów ludycznych na żywo i zmediatyzowanych, a także teorię performansu na żywo jako medium. Autor książek Teatr realności (Gdańsk 2006), Alchemia teatru (Toruń 2010) oraz Performans na żywo jako medium i obiekt mediatyzacji (Toruń 2011). Krytyk teatralny, stale współpracujący z miesięcznikiem „Teatr”, publikuje także w „Dialogu”, „Głosie Uczelni”. Stypendysta DAAD (Berlin, 2001 r.). Kierownik Zakładu Dramatu i Teatru.
 
dr Marzenna Wiśniewska




Teatrolog, adiunkt w Zakładzie Dramatu i Teatru, w latach 2001 - 2011 kierownik literacki Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu, animatorka projektów teatralnych i artystyczno-edukacyjnych. Redaktorka i współautorka książki 60 lat Teatru "Baj Pomorski" 1945-2005 (Toruń 2005), autorka tekstów poświęconych współczesnemu teatrowi lalkowemu i teatrowi dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się estetyką teatru lalkowego, teatrem w kontekście kultury multimedialnej, cyberkultury, problematyką nowych mediów, badaniami nad teatrem z zakresu socjologii i antropologii widowisk, współczesnym dramatem dla dzieci i młodzieży, formami teatru niedramatycznego, problematyką misteryjności we współczesnym teatrze i dramacie.
Animatorka projektów teatralnych realizowanych w Teatrze "Baj Pomorski" (m. in.: międzynarodowy projekt "Latający Festiwal - Rodzina i dziecko we współczesnej Europie", Lato w teatrze, Dzieci tworzą dzieło sztuki), pomysłodawczyni i organizatorka cyklu Konferencji dla Nauczycieli "Teatr w szkole" (2006-2010), współpracuje z Fundacją Pro Theatro w Toruniu (m. in. projekt "Obłoki, moje obłoki, Otwarta Scena Alternatywna).



mgr Paulina Tchurzewska
absolwentka filozofii (specjalizacja: filozofia kultury) i kulturoznawstwa (specjalizacja teatrologiczna) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Studiowała także w Departamencie Teatru na Uniwersytecie Aix-Marseille. Związana ze Studenckim Kołem Teatrologicznym i Kołem Naukowym Folklorystów, a także z czasopismami „Tekstura” i „Inter-”. Obecnie pod kierunkiem dra hab. Artura Dudy zajmuje się kategorią cielesności w teatrze i performansie. Filozoficznie sympatyzuje ze szkołą frankfurcką, miłośniczka twórczości Michaela Hanekego, któremu poświęciła pracę magisterską. Dziennikarka w redakcji Radia Sfera, gdzie zajmuje się wydarzeniami kulturalnymi.


Zajęcia warsztatowe prowadzą:


 Anna Magalska-Milczarczyk
aktorka Teatru im. W. Horzycy 
warsztaty teatralne
 
dr Alina Matlakiewicz
pedagogika kultury



doktor nauk humanistycznych, andragog i psycholog ekonomiczny. Tematyka zajęć na uczelniach wyższych: teoretyczne podstawy kształcenia, Psychologiczne aspekty uczestnictwa w kulturze, Metodyka pracy z osobami dorosłymi, Edukacja dorosłych i kształcenie ustawiczne, Animacja kulturalno-oświatowa, Podstawy psychologii, Psychologia społeczna, Psychologia w zarządzaniu, Psychologia w marketingu, Projektowanie programów profilaktycznych i terapeutycznych, Psychologiczne procesy podejmowania decyzji, Psychologia rozwojowa. Wykraczając poza ramy zajęć realizowałam ze studentami projekty PR o charakterze charytatywno-społecznym, włącznie z ich praktyczną realizacją. 


 Rafał Kołacki

Zaproszony do prowadzenia zajęć jako praktyk, specjalizujący się w projektach muzycznych i badaniach audiosfery. Związany z następującymi zespołami: HATI, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana i DAO. Podczas zajęć przeprowadzi ze studentami działania animacyjne związane z wykorzystaniem badań dźwiękowej tkanki miejskiej. Jest pomysłodawcą i współtwórcą multimedialnego projektu Tonopolis - www.tonopolis.pl, który w sposób subiektywny miał scharakteryzować dźwiękowe otoczenie Torunia. Jest uczestnikiem edukacyjnych projektów Dźwiękospacery, Dźwiękohistorie, Fonotropy i Ucho w wodzie, w ramach których prowadzi warsztaty z dziećmi i  studentami, próbując uwrażliwiać ich na dźwięki sonosfery oraz świadome, głębokie nasłuchiwanie. Studenci wezmą udział w procesie nagrywania,  słuchania, tworzenia i analizy zgromadzonych materiałów, w celu wzbogacania form uczestnictwa w kulturze. 

Ireneusz Maciejewski
aktor, mim, performer i reżyser teatralny. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku). Twórca kilku premier w Teatrze "Baj Pomorski": Dzień dobry, Świnko, Kopciuszek, Karampuk, Wąż. W latach 2013-2015 słuchacz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Zrealizował ponad 30 spektakli teatralnych. Jest  autorem kilku projekcji multimedialnych a także kilku form animacji filmowych wykorzystanych do przedstawień. Uczestnik wielu warsztatów teatralnych i filmowych w Polsce i za granicą. Na co dzień współpracuje z teatrem Baj Pomorski w Toruniu. Prowadzi liczne warsztaty artystyczne, teatralne i multimedialne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz