czwartek, 23 kwietnia 2015

Pisanie o teatrze - c.d.

Zapraszamy do lektury kolejnych recenzji napisanych przez młodych autorów zbierających szlify recenzenckie na zajęciach Uniwersytetu Młodych z dr. hab. Arturem Dudą i dr Marzenną Wiśniewską.
O Batalionie Teatru Usta Usta Republika piszą: Magdalena Hyra i Marta Borkowska, Daria Cebula i Aleksandra Pawska.
więcej
(M.W)

Nasze projekty inspirują!

Zachęcamy do udziału w akcji zorganizowanej przez Gazetę Pomorską! Łapcie w locie street art!
Projekt "Dialog torunian z Toruniem..." żyje już własnym życiem - zgodnie założeniami autorek. Za chwilę ruszy trzeci projekt, który powstał na zajęciach z organizacji działalności kulturalnej i dzięki Mikrowsparciu wejdzie w życie - "Mój zwierzak - nasza historia". Realizują go: Marta Liwoch, Aleksandra Milak, Patrycja Szczęsna, Natalia Wawryniewicz. Już teraz warto śledzić jego zapowiedzi.
Od Agnieszki Dąbrowskiej, animatorki z Domu Muz dowiedzieliśmy się, że pomysł projektu "Piknik rowerowy" zrealizowanego w zeszłym roku przez Jana Karowa i Aleksandrę ruszy w Polskę, bo zainteresowały się nim inne placówki kultury. (M.W)

fot. Marzenna Wiśniewska - kostka energii zrealizowana podczas warsztatów "Wehikuły energii twórczej, czyli co nas nakręca i dlaczego" podczas Festiwalu Nauki i Sztuki 2015 (prowadzenie: Marzenna Wiśniewska)

piątek, 17 kwietnia 2015

Chcieć to móc, czyli o projekcie „Dialog torunian z Toruniem. Komunikaty w przestrzeni miejskiej”

Kto? Alicja Gruszka- studentka kulturoznawstwa, specjalizacji animacja kultury i Izabela Kiełek- studentka krytyki artystycznej.

Od czego się zaczęło?- Od napisania projektu w ramach zajęć „Organizacja działalności kulturalnej” prowadzonych przez dr Marzennę Wiśniewską i udział w konkursie grantowym „Mikrowsparcie”, organizowanym przez Toruńską Agendę Kulturalną.

Ile trwała realizacja projektu? Od 1 lutego do 31 marca 2015 roku (a tak naprawdę jeszcze dłużej, bo pamiętajmy, że trzeba się rozliczyć z projektu, nagłośnić ukazanie się publikacji itp.)

Co zrobiłyśmy? Zorganizowałyśmy konkurs fotograficzny dla torunian, wystawę pokonkursową  oraz wernisaż, cykl warsztatów z młodzieżą licealną (m.in. powstały wtedy prace przy użyciu techniki szablonów), stworzyłyśmy i wydałyśmy publikację na platformie internetowej oraz na nośnikach pamięci USB. Wszystko było związane tematycznie ze street artem oraz komunikatami w przestrzeni miejskiej Torunia.

Refleksje: Program „ Mikrowsparcie” umożliwia zrealizowanie własnego projektu kulturalnego, co jest ogromną szansą dla początkujących animatorek kultury.

O czym przede wszystkim trzeba pamiętać w trakcie realizacji projektu?
  1. Nie bójmy się korzystać z doświadczenia innych osób.
  2. Dobrze gospodarujmy czasem i finansami.
  3. Starajmy się wydobyć to co najlepsze z naszego projektu.

Publikacja dostępna jest na stronie:                 

Więcej informacji na:

(Alicja Gruszka)


Fotorelacja z wernisażu:

 

 








Fotorelacja z warsztatów:

 

 


Przykładowe prace uczestników warsztatów:

 


czwartek, 16 kwietnia 2015

Znane-nieznane, czyli nowe spojrzenie na własne osiedle


,,Ludzie mają oczy, a nie widzą,
Ludzie mają uszy, a nie słyszą,
Ludzie mają nosy, a nie czują,
Ludzie mają ręce, a nie dotykają''

21 i 22 marca 2015 roku w klubie ,,Jantar’’ i okolicy (Rubinkowo II) zorganizowaliśmy warsztaty ,,W poszukiwaniu zaginionego Rubinu!’’, które były realizowane przy udziale środków Toruńskiej Agendy Kulturalnej w ramach programu Mikrowsparcia. Powyższy cytat posłużył nam za motto w działaniach.
Zajęcia plastyczne połączone z nietypową grą miejską, przeznaczone były dla młodzieży z Rubinkowa w wieku 14-18 lat. Celem zabawy była kreatywna interakcja z otoczeniem, która zmotywowała do alternatywnego spojrzenia na przestrzeń dzieciństwa i dorastania. Zasady ustalili sami uczestnicy! Bo przecież to oni znają najlepiej własne podwórko.
Na zajęcia zapisało się 15 uczestników z gimnazjalnego koła fotograficznego, którzy stawili się wraz ze swoją opiekunką. Pierwszego dnia, po krótkiej rozgrzewce – zabawie, młodzież wybrała trzy miejsca, w które następnie się udaliśmy. W każdym z tych miejsc uczestnicy wykonywali zadania, a swoje spostrzeżenia zapisywali. Drugiego dnia, także po krótkiej zabawie, przystąpili do tworzenia artystycznych form, które były inspirowane ćwiczeniami i notatkami z dnia poprzedniego.
Z powstałych prac, wspólnie z młodzieżą utworzyliśmy ogólnodostępną instalację, którą można oglądać w klubie ,,Jantar’’ (mała sala) do 25 kwietnia 2015 roku. Więcej informacji i zdjęć można zobaczyć tu:

(Magda Jaworska, Magdalena Śrama)











Realizatorzy projektu: studentki I roku animacji kultury- Magda Jaworska, Magdalena Śrama i Patrycja Wysmułek. Pomocy udzielił student I roku cyberkultury- Łukasz Lipiński.

Fotografie: Magda Jaworska, Magdalena Śrama, Łukasz Lipiński

środa, 15 kwietnia 2015

Młodzi liderzy kultury piszą o teatrze

Co to jest teatr? Jak pisać o spektaklu? Dlaczego na recenzję trzeba mieć pomysł? Czy i jak można badać rock? O czym powinien wiedzieć recenzent koncertu muzycznego?

Te i inne pytania prowadzą do bardzo praktycznych odpowiedzi, które pomagają nabyć umiejętności potrzebnych do pisania o kulturze i analizowania wydarzeń kulturalnych. W ramach projektu Uniwersytet Młodych UMK, dr hab. Artur Duda i dr Marzenna Wiśniewska prowadzą warsztaty krytyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych. Ich efektem są będą recenzje z przedstawień teatralnych oraz koncertów muzycznych.

Wszystkie teksty ukażą się w dziale Publikacje.
Autorką pierwszej publikowanej recenzji jest Zofia Radomska. Zapraszamy do lektury.

Zofia Radomska
Szare Renety do boju

Spektakl Batalion w reżyserii Wojciecha Wińskiego obejrzałam w toruńskiej „Od Nowie” podczas Klamry’2015. W momencie, kiedy weszłam na widownię, otoczył mnie ze wszystkich stron dym i uderzyła fala tajemniczości. Niektórzy aktorzy siedzieli nieruchomo pomiędzy publicznością, a inni rozdawali kolorowe opaski. Czerwone oznaczały, że zostałam rekrutem i idę na front, by walczyć o sad. Na scenie stał aktor, nagrywał siebie i nas, by następnie stworzyć dokument wojenny. W tym momencie wiedziałam już, że publiczność będzie częścią przedstawienia. W tle było słychać muzykę budzącą niepokój. To uczucie potęgował fakt, że przez dym nie było prawie nic widać, a na samej scenie stały tylko skrzynki po jabłkach. Przedstawienie rozpoczęło się i naszym oczom ukazał się wyraźniej  stos skrzynek, w którego wnętrzu stał Marszałek Pigalski (Wojciech Wiński). Słyszeliśmy tylko jego głos i co chwilę rozbłyskało światło. Przed skrzynkami stał Kosztela (Artur Śledzianowski), z ich rozmowy dowiadujemy się o wojnie między sadami, a my wszyscy zostaliśmy właśnie członkami batalionu. Cały batalion otrzymał nazwę Szare Renety, a ja dodatkowo należałam do Rarytasów.  (czytaj więcej)

wtorek, 14 kwietnia 2015

Niezwykłe teatry w zwykłych kartonach

Najlepszym podsumowaniem warsztatów "Zrób to sam! - czyli teatr domowy" będzie fotorelacja. Dzieci i rodzice pracowali z nadzwyczajną energią, w sali konferencyjnej Baja Pomorskiego było jak w ulu, w którym ogromny ruch zapowiada smakowite efekty. I naprawdę rozsmakowaliśmy się wszyscy w teatrze domowym. Powstały sceny niezwykłe, wysmakowane estetycznie, dowcipne, fantazyjne, bliskie dziecięcym zabawom, pomysłowo zapowiadające kolejne przedstawienia, które będzie można przygotować w pudełku z kartonu przemienionym w teatr. Wśród bohaterów były Małe Syrenki, Kopciuszek, ale i Pan Pierdziołka, parówka, która jeździła samochodem, zły czarownik, który wcale nie umierał, trójwymiarowe czołgi, wesoły królik.
W warsztatach wzięło udział 30 osób, a my jako animatorzy zrobiliśmy kolejny krok w praktycznym działaniu. (Marzenna Wiśniewska)
fot. Marzenna Wiśniewska - więcej